Zapytaj ekspertów

Pragną Państwo dowiedzieć się więcej na temat pracy w Polsce i kwestii związanych z zatrudnianiem obcokrajowców? Być może zetknęli się Państwo z przypadkami nadużyć ze strony pracodawców i nie wiedzą do kogo się zwrócić?

Nasi eksperci postarają się Państwu pomóc – wystarczy przesłać nam zadane pytanie, a po dogłębnej analizie eksperci udzielą odpowiedzi w trybie online – odpowiedź będzie widoczna poniżej na stronie.

Ze względu na konieczność analizy każdej opisanej sytuacji indywidualnie, nie możemy niestety zagwarantować uzyskania odpowiedzi ekspertów na wszystkie zadane pytania – staramy się jednak by było ich jak najwięcej!

Wszystkim chętnym zapewniamy pełną anonimowość.

1. Jestem w Krakowie, chciałabym pracować na fabryce, nie mogę znaleźć takiej pracy? Gdzie ona może być?

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Poszukiwanie pracy w Polsce to często trudny i pracochłonny proces. Bez dodatkowych informacji, dotyczących posiadanego przez Panią dokumentu pobytowego (m.in. czy posiada Pani wizę, bądź kartę pobytu i z jakim terminem), a także bardziej szczegółowych oczekiwań odnośnie poszukiwanej pracy jest nam bardzo trudno zaproponować konkretne rozwiązanie. Prosimy uprzejmie o przesłanie podanych wyżej informacji na adres email porady@bezpiecznapraca.info.pl

 
 
2. Jestem z Ukrainy , Czy od umowy zlecenia muszę płacić ZUS w Polsce?. Chciałabym dłuzej pracowac (ponad 8 godzin) , aby wiecej zarobic, ale spólka nie zgadza sie na to, bo nie chce płacić dodatku za nadgodziny. Co można zrobić ?

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  W chwili obecnej nie ma obowiązku oskładkowania umowy zlecenia jeżeli dany pracownik wykonuje równolegle więcej niż jedną działalność zarobkową w oparciu o więcej niż jedną umowę. Pracownik ma możliwość wyboru, z której umowy są odprowadzane składki ZUS. Sytuacja ulegnie jednak zmianie od 1 stycznia 2016 w ramach nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wówczas zapłacić ZUS trzeba będzie od wszystkich umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej (w przyszłym roku ma być to kwota 1750 zł brutto).

3. Jestem z Ukrainy. Pracowala w Polska 2 miesiace.Czy to mozliwe, any powrocic podatku.

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Osoby przebywające na terytorium Polski przez okres krótszy niż 183 dni w roku podatkowym podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu wyłącznie od dochodów osiąganych na terytorium RP. Pracodawca po zakończeniu roku powinien przekazać Pani sporządzany przez niego dokument IFT-1R, wskazując w nim jako miejsce zamieszkania podatnika adres zagraniczny. Przed opuszczeniem Polski istnieje możliwość domagania się od pracodawcy wystawienia w ciągu 14 dni informacji IFT-1.

Osoba przebywająca poniżej 183 dni w Polsce (nieposiadająca statusu rezydenta) nie ma obowiązku składania w Polsce rocznego zeznania podatkowego, jednak jeżeli miałaby to uczynić, powinna je złożyć przed opuszczeniem terytorium Polski, albo w terminie do 30 kwietnia roku następującego po wystąpieniu obowiązku podatkowego (roku osiągnięcia przychodów z tytułu zatrudnienia).

 
 
 
4. posiadam kartę pobytu osiedlenie ważna 10 lat.czy mogę pracować w państwach schengen

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam, osoba posiadająca karte pobytu może przebywać na terytorium Państw obszaru Schengen wyłącznie w celach turystycznych, w okresie nieprzekraczającym 30 dni.

 
 
5. Dzien dobry. Jestem obywatelem Rosji, posiadam karte pobytu(pobyt staly),w jakich przypadkach bede mogl liczyc na swiadczenie dla osoby ktora nie moze znalesc prace(jesli w ogole takie mam)? dziekuje.S/

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam, na podstawie karty stałego pobytu Pan może dostać odpowiednie świadczenie. W tej sprawie Pam musi zwrócić się do Powiatowego Urzędu Pracy według miejsca zameldowania.

 

 

 

 
 
6. Szanowni Panstwo, Chciałabym sie uzyskać in formacje czy obywatel Ukrainy może uzyskać pozwolenie o pracę w jednej firmie a pracować na drugi etat w drugiej. Czyli ma pozwolenie na pracę, ale pracuje w dwóch miejscach. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Joanna

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam,  jeśli obywatel Ukrainy chcę pracować równolegle w dwóch firmach, aby taka praca była legalną, ta osoba powinna mieć zezwolenie na pracę od każdego z pracodawców. 

 
 
7. Witam, jestem obywatelem Rosji, staram się o pobyt stały w RP po pochodzeniu. Na czas załatwienia sprawy postawiono mi w paszport pieczątkę legalizującą pobyt w Polsce. Czy mogę legalnie podjąć prace w Polsce posiadając tylko taką pieczątkę w paszporcie w okresie oczekiwania na kartę stałego pobytu.

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam,  jeśli Pan jest w trakcie wyrabiania by TermCoach"> karty stałego pobytu na podstawie karty polaka, to posiadjąc taką pieczątke może Pan legalnie pracować w Poslce. 

 

 
 
8. Bardzo proszę o informacje czy obywatel Ukrainy będący w trakcie procedury wyrabiania karty pobytu (pobyt czasowy), może pracować, oczywiście u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku? Poproszę również o podstawę prawną w związku z tym pytaniem. Dziękuję

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam. Jeśli obywatel Ukrainy był przyjęty do pracy  na podstawie  zezwolenia, to może legalnie pracować w trakcie procedury wyrabiania karty, jeśli na podstawie oświadczenia - nie. Całość procedury zezwoleń na pobyt i pracę reguluje ustawa o cudzoziemcach

 
 
 
 
9. Witam Chcę zaprosić do Polski przyjaciółkę z Ukrainy w celach turystycznych . Jak mam ją ubespieczyć zdrowotnie ? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż. Krystyna

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam, każdy cudzoziemiec który wjeżdża na terytorium Polski jest zobowiązany posiadać ubiezpieczenie zdrowotne. Ten dokument jest również potrzebny żeby dostać wizę w kraju z którego pochodzi.  Jeżeli Pani przyjaciółka będzie miała wizę,  to znaczy że jest automatycznie ubiezpieczona.

 
 
 
 
 
10. Witam , Zatrudniam 2 osoby z Ukrainy i zamierzam starać się dla nich o pozwolenie na pracę typu A - czy te osoby powinny starać się o kartę pobytu czasowego ? wizy mają do końca października .

Zespół Bezpiecznej pracy w Polsce:  Witam. Jeśli osoby są zatrudnione teraz na podstawie ośiwadczenia o zamiarze powierzenia pracy i zależy Pani aby osoby zostały w Polsce a nie wyjeżdzały, to od razu lepiej składć wniosek na zewolenie na pobyt czasowy i pracę. Ale po zakończeniu wizy, osoby te, do momentu uzyskania zezwolenia, nie mają prawa pracować.

 
 
 
 
 

Chcesz dowiedzieć
się więcej?

 

Zadzwoń:
+48 727 819 819
+48 727 811 119

Lub napisz:
porady@bezpiecznapraca.info.pl
kontakt@bezpiecznapraca.info.pl