Organizator projektu, Agencja Pracy EWL, zaprasza obywateli Ukrainy, którzy podejmują lub planują podjąć pracę w Polsce do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjno – informacyjnych.

Cudzoziemcy przybywający do Polski zdeterminowani są do jak najszybszego podjęcia pracy, gdyż głównym celem przyjazdu do Polski jest poprawa sytuacji ekonomicznej swojej lub swojej rodziny, która często pozostaje w rodzimym kraju. Przez tę właśnie determinację godzą się oni często na nielegalne zatrudnienie (szara strefa) lub na warunki nieodpowiadające zakresowi wykonywanej pracy. Często nie wiedzą jak się potem uwolnić z tej sytuacji, nie zdając sobie sprawy z możliwych sposobów rozwiązania problemu.

W trakcie bezpłatnych warsztatów dowiedzą się Państwo jak unikać potencjalnych zagrożeń, jak rozpoznać ryzykowne sytuacje i nieuczciwego pracodawcę, który np. zwleka z podpisaniem umowy, jakich argumentów używać w negocjacjach z przyszłym pracodawcą, tak by wiedział on, że druga strona jest poinformowana o swoich prawach i wie, gdzie się zwrócić o pomoc. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również o technikach poszukiwania legalnej pracy i możliwości dokształcania się w Polsce, a także o możliwościach nauki języka polskiego jako obcego.

Termin: Warsztaty odbędą się w okresie zima 2014/2015 (w Polsce - 28.02 - 1.03 oraz 7.03-8.03) oraz wiosna 2015 (na Ukrainie - 21-22.03, 28-29.03, 18-19.04 oraz 25-26.04).

Miejsce: Warsztaty są skierowane zarówno do osób przebywających na terytorium Ukrainy, jak również osób zatrudnionych w Polsce. W przypadku warsztatów na Ukrainie, odbędą się one we Lwowie lub Kijowie (w zależności od zainteresowania uczestników), w przypadku warsztatów w Polsce, miejscem warsztatów będzie Warszawa.

Liczba uczestników: 32 osoby w przypadku szkoleń w Polsce, 64 osoby w przypadku szkoleń na Ukrainie. Warsztaty odbywać się będą w grupach 16-osobowych

Czas trwania: Warsztaty potwają 2 dni (2x8 godzin).

Program warsztatów:

  1. Przedstawienie specyfiki pracy obywateli Ukrainy w Polsce (w tym struktura zatrudnienia w najpopularniejszych dla te grupy branżach)
  2. Omówienie przypadków nadużyć ze strony pracodawców i innych uczestników rynku pracy, w tym współpracowników i agencji pośrednictwa pracy
  3. Omówienie sposobów unikania przypadków nadużyć i zabezpieczania się przed nimi
  4. Poradnictwo w zakresie sposobów poszukiwania bezpiecznej pracy w Polsce
  5. Obowiązki i prawa pracowników i pracodawców zatrudniających cudzoziemców
  6. Przedstawienie instytucji wspierających cudzoziemców, pomagających w walce z przypadkami nadużyć na polskim rynku pracy
  7. Omówienie niekonwencjonalnych czynników wpływających pozytywnie na bezpieczeństwo pracy (w tym znajomość języka polskiego)
  8. Omówienie tzw. „trudnych przypadków” nadużyć ze strony pracodawców, a także przypadków dyskryminacji i mobbingu w miejscu w pracy oraz sposobów radzenia sobie z nimi
  9. Sposoby poszukiwania pracy oraz podnoszenie kwalifikacji w Polsce
  10. Konsultacje z trenerami.

Warsztaty rozpoczną się zimą 2014 roku i potrwają wiosny 2015, jednak już dziś zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do udziału na adres kontaktowy projektu „Bezpieczna praca w Polsce” – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , załączając poniższe formularze zgłoszeniowe:

- Załącznik 1. Formularz zgłoszenia udziału cudzoziemca w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych

- Załącznik 2. Oświadczenie uczestnika.

 

Zgłoszenia należy nadsyłać najpóźniej do 21 lutego 2014 roku w przypadku osób pragnących wziąć udział w warsztatach w Polsce.

W przypadku osób zainteresowanych warsztatami na Ukrainie, termin nadsyłania zgłoszeń to 15 marca 2015 roku. 

Chcesz dowiedzieć
się więcej?

 

Zadzwoń:
+48 727 819 819
+48 727 811 119

Lub napisz:
porady@bezpiecznapraca.info.pl
kontakt@bezpiecznapraca.info.pl